طراحی سایت

روزگار فعلی را به نام عصر ارتباطات و اطلاعات نامگذاری کرده اند. ظهور اینترنت یکی از بزرگترین تحولات این دوره می باشدکه به دلیل ارائه سرویس های مختلف و متنوع در تمام زمینه های زندگی شخصی و حرفه ای و به دلیل ایجاد سهولت , آرامش خاطر و اطمینان در انجام کارها , به صورت فزاینده ای جایگاه ویژه ای در همه جنبه های زندگی انسان ها پیدا کرده است. اغلب سرویس های ارائه شده در اینترنت از طریق وب سایت ها در اختیار کاربران قرار می گیرد. وب سایت هایی که خود از صفحات مختلفی تشکیل شده اند و در این صفحات اطلاعات مربوط به شرکت یا مالک وب سایت ، اطلاعات تماس با آنها و جزئیات سرویس های ارائه شده قابل دسترسی برای بازدید کنندگان می باشد.

 طراحی سایت وبگستران

چرا به وب سایت نیاز داریم ؟

در دهه اخیر ارائه سرویس های مبتنی بر اینترنت و وب به سرعت گسترش پیدا کرده و در حال حاضر بسیاری از افراد، شرکت ها ، سازمان های دولتی و خصوصی برای ارتباط با مشتریان و علاقمندان ، تبلیغات، برنامه ریزی، خدمات رسانی و انواع اطلاع رسانی ها از این امکان بهره می گیرند. هم اکنون به سمتی پیش می رویم که داشتن وب سایت برای افراد و سازمان ها به یک نیاز اصلی تبدیل خواهد شد.
چنانچه شما سرویسی ارائه می کنید یا محصولی را به مشتریان معرفی می نمایید یا به هر شکل نیاز دارید با یک گروه هدف به صورت گسترده در ارتباط باشید بهترین راه از لحاظ هزینه ، سهولت در انجام و مدیریت و به روز بودن ، آن است که برای خود یک وب سایت داشته باشید و بتوانید آن را به صورت شخصی مدیریت و به روزرسانی کنید و یا آنکه این کار را به متخصصین این فن واگذار نمایید.
در این حالت شما قادر خواهید بود با افراد مختلف در سراسر دنیا در ارتباط باشید. با هزینه ای اندک دیگران را از نتایج تحقیقات خود مطلع سازید. محصولات یا خدمات خود را به آنها ارائه کنید و از مخاطبان یا مشتریان خود جهت بهبود کیفیت کار نظرسنجی به عمل آورید.

 هویت هر فرد، شرکت یا سازمانی در فضای مجازی از طریق وب سایت وی شناسایی و ارزیابی میشود.

در دنیای امروز با گسترش روزافزون اینترنت و کاربردهای آن و همچنین افزایش دامنه ی سرویس های قابل ارائه در فضای تحت وب، داشتن وب سایت برای هر شخصیت ( حقیقی و یا حقوقی ) که می خواهد در فضای رقابتی کسب و کار موفق عمل کند، به یک نیاز اصلی تبدیل گردیده است.
با افزایش هزینه های تبلیغات سنتی و همچنین رقابتی شدن بازار فعالیت های عمومی و تخصصی، معرفی سازمان، حرفه و تخصص شما و علاوه بر آن توضیح و ارئه ی خدماتی که ارائه می نمایید، بر روی اینترنت می تواند ایده ی بسیار مهم و کاربردی برای افزایش مخاطبان و مشتریان و در عین حال کاهش هزینه های سازمان شما باشد.
به این ترتیب شما دارای یک رسانه جهانی به صورت 24 ساعته و با کمترین هزینه خواهید بود که می توانید از طریق آن به معرفی خدمات، سرویس ها، محصولات و ...... در مورد خود یا حرفه ی خود بپردازید.

طراحی سایت وبگستران

تاثیر وب سایت در کسب و کار

طراحی وب سایت و داشتن یک وب سایت می توانند مزایای بسیاری را برای شما و شرکت شمابه همراه داشته باشد که متاسفانه تابحال برای عهده بسیاری ناشناخته مانده است. برخی از این تاثیرات عبارتند از:

اطلاع رسانی موثر:

یک وب سایت فراتر از یک کاتالوگ و بروشور است. با طراحی سایت قدرتمند و موثر که از اطلاعات مناسب و بار ترافیکی خوبی بهره جسته باشد می توانید کلیه اطلاعات لازم برای مشتریان را در مورد خودتان، شرکت و محصولات و خدمات خود را در آن بگنجانید.

یک طراحی سایت حرفه ای و حساب شده می تواند به تاثیر هرچه بیشتر وب سایت شما کمک کند.

بازاریابی موثر:

اگر در هر روز از طریق موتورهای جستجو بتوانید تنها یکصد نفر بازدید کننده جدید را به وب سایت خود هدایت کنید می توان گفت که به زودی تاثیرات مثبتی در فروش شما ملاحضه خواهد شد. طراحی سایت حرفه ای و مهندسی شده می تواند بر تعداد این بازدید ها بیفزاید. همچنین با انجام عملیات سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو که بهینه سازی سایت نیز گفته می شود می توانید به صورت موثری ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید.

قابلیت های تبلیغاتی:

با داشتن یک وب سایت صاحبان و مدیران آن وارد عرصه تجارت الکترونیک می شوند و امکان استفاده از راهکارهای تجارت الکترونیک برای آنها بوجود می آید از مهمترین این قابلیتها میتوان به تبلیغات اینترنتی، تبلیغات در موتورهای جستجوگر، تبلیغات کلیکی و تبادل بنر و لینک اشاره کرد.

در دسترس بودن:

وب سایت همواره با متقاضیان اطلاعات و محصولات یا خدمات قابل ارائه توسط آن فقط یک کلیک فاصله دارد و در تمامی ساعات شبانه روز و روزهای تعطیل نیز فعال است. با اقدام برای طراحی سایت شرکت خود همین حالا می توانید از این قابلیت استفاده کنید.

بازاریابی جهانی:

امروزه یکی از ملزومات فعالیت بدون مرز اقدام به طراحی سایت و داشتن یک وب سایت موثر است و تقریبا عرصه برای شرکت هایی که اقدام به طراحی سایت نکرده اند بسیار سخت و پیچیده شده است.

درآمد زایی:

میزان سودآوری و درآمد زایی وب سایت ها به نوع طراحی سایت، خدمات و اهداف آن بستگی دارد که البته میزان فعالیت صاحبان سایتها و بروز رسانی و رسیدگی به آنها نیز عامل بسیار مهمی است. اما امروزه شرکتها و افراد بسیاری هستند که فقط از طریق سایت فعالیت می کنند و عمده درآمد آنها از طریق سایت و مشتریان آنلاین است.

 

اصطلاحات رایج در طراحی سایت

در این قسمت با یک سری اصطلاحات رایج در حوزه طراحی صفحات وب آشنا خواهید شد. آشنایی با این اصطلاحات در درک بهتر مفاهیم بخش های بعدی این وب سایت به شما کمک خواهد کرد.

صفحات وب سایت ( Web Page )

غالب اطلاعات ارائه شده بر روی اینترنت به صورت صفحه هایی می باشد که به آنها صفحه وب گفته می شود. در یک صفحه وب طراح می تواند از عناصر مختلف برای اطلاع رسانی و همچنین ایجاد جذابیت برای بازدید کننده استفاده نماید . عناصری مانند متن ، صوت ، فیلم و انواع جلوه های گرافیکی. صفحه های وب با فرمت html که یک فرمت استاندارد می باشد بر روی سرورهای اینترنت ( کامپیوترهای مرکزی اینترنت که اطلاعات بر روی آنها ذخیره می شود ) ذخیره می شود و زمانی که یک کاربر درخواست مشاهده یک صفحه را می کند، اطلاعات مربوط به آن صفحه از سرور به کامپیوتر وی انتقال یافته و در مرورگر کامپیوتر وی ( نرم افزاری که از طریق آن صفحات وب قابل مشاهده است ) نمایش داده خواهد شد. یک وب سایت مجموعه ای است از چندین صفحه وب که به یکدیگر مرتبط می باشند. به عنوان مثال مجموعه صفحه های وب سایت مرتبط به یک شرکت یا فرد خاص می باشد که تشکیل یک وب سایت می دهند.

دامین ( Domain )

آدرس منحصر به فردی است که برای هر وب سایت در نظرگرفته می شود. مثل www.wgp.ir
این آدرس را برای وب سایت خود به مدت مشخص رزرو و هزینه آن را پرداخت می کنید. بعد از انجام امور مربوطه ، به محض آنکه کاربر آدرس وب سایت شما را وارد کند، اطلاعات وب سایت برای وی ارسال خواهد شد. اولین صفحه وب سایت هم که با ورود آدرس آن نمایش داده می شود، صفحه خانگی ( Home Page ) نامیده می شود.

فضای میزبانی ( Host )

علاوه بر ثبت یک دامین بایستی برای ذخیره سازی اطلاعات وب سایت خود بر روی سرورهای اینترنت، فضایی را برای مدت معین رزرو کرده و هزینه آن را بپردازید. این فضا که از حافظه سرورهای اینترنت به شما اختصاص داده می شود Host نام مدارد. تمام فایل های وب سایت شما ( به عنوان مثال فایل های صفحات وب مربوطه ) بر روی این فضا ذخیره بارگذاری ) خواهد شد.

نوع وب سایت های

بر حسب نوع فعالیت وب سایت و ارتباط آن با بازدید کننده ، وب سایت ها را به دو گروه اصلی استاتیک و داینامیک تقسیم بندی می کنند.

وب سایت استاتیک

به وب سایتی گفته می شود که محتویات موجود در آن ثابت بوده و تغییر نمی کند.

وب سایت داینامیک

اما چنانچه طراحی وب سایت به صورتی باشد که بر حسب شرایط زمانی مختلف و یا نوع عملکرد کاربر و یا بر اساس اطلاعاتی که وارد می کند، محتویات صفحات تغییر کند، به چنین وب سایتی داینامیک می گویند.
به عنوان مثال اگر در یک صفحه ، لیستی وجود داشته باشد که بایستی از آن ، نام کشور خود را انتخاب کنید و بعد از انتخاب کشور اطلاعات مربوط به آن کشور در صفحه لیست شود چنین صفحه ای حالت داینامیک دارد.
طراحی و ایجاد صفحات استاتیک معمولاً ساده تر است به دلیل آنکه در صفحات داینامیک اغلب از برنامه نویسی استفاده می شود.

بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده ( DataBase )

اغلب وب سایت ها اطلاعاتی را از کاربران دریافت و آنها را نگهداری می کنند. معمولا دریافت اطلاعات در صفحه های وب از طریق فرم ها انجام می شود که این فرم ها دارای کادرهای مختلف ( فیلد ) برای درج اطلاعات توسط کاربران می باشند. اطلاعاتی که در این فیلدها وارد می کنید در وب سایت در بخشی به نام بانک اطلاعاتی و در قالب یک سری جدول ذخیره خواهد شد.
به روش های مختلف امکان دسترسی به این اطلاعات، مشاهده و ویرایش آنها وجود دارد. مثلا نمرات دانشجویان در یک بانک اطلاعاتی توسط اساتید ثبت می شود و دانشجو با وارد کردن شماره دانشجویی نمرات خود را جستجو و مشاهده می کند.

 طراحی سایت وبگستران

طراحی سایت بصورت سیستم مدیریت محتوا

یکی از مشکلات اغلب دارندگان وب سایت آن است که به دلیل نداشتن اطلاعات حرفه ای در زمینه طراحی و به روزرسانی وب سایت، اغلب نمی توانند شخصاً اطلاعات وب سایت خود را به روز نموده و یا تغییراتی در ظاهر و ساختار آن داشته باشند، که این موضوع سبب می گردد افراد یا کلاً رغبتی به ایجاد وب سایت نداشته باشند یا آنکه اطلاعات وب سایت آنها به روز رسانی نشده و بنابراین کارآیی چندانی هم نداشته باشد.
طراحی وب سایت به شکل پورتال، تا حدود بسیار زیادی این مشکلات را رفع کرده است. در این حالت وب سایت های طراحی شده دارای بخشی به نام پنل مدیریت محتوا ( با امکانات متفاوت ) می باشند که مدیر وب سایت می تواند با استفاده از نام کاربری و رمز عبور مخصوص وارد این بخش از وب سایت شده و محتویات موجود در صفحه ها را تغییر دهد. حتی به منوهای سایت گزینه هایی اضافه یا حذف نماید و یا حتی تغییرات ساختاری در ظاهر وب سایت ایجاد نماید.
برای استفاده از این امکانات نیاز به اطلاعات حرفه ای در مورد طراحی وب سایت وجود ندارد و آموزش های لازم برای آشنایی با محیط پنل مدیریت و نحوه استفاده از امکانات آن توسط طراح سایت به مشتریان ارائه می گردد. استفاده از این پنل شما را از وابستگی به طراح برای ایجاد تغییرات در وب سایت خود ، خارج کرده و به شما این امکان را می دهد که به صورت مستقل و به سادگی تغییرات دلخواه خود را در صفحه های وب سایت ایجاد نمایید.

 طراحی سایت وبگستران

طراحی سایت را از کجا شروع کنیم؟

حال که با یک سری اصطلاحات مرتبط با اینترنت و وب آشنا شدید زمان آن است که برای طراحی و ایجاد وب سایت خود تصمیم گیری نمایید.

1) مشخص کنید قرار است چه اطلاعاتی در وب سایتتان به کاربران ارائه دهید.
2) آیا اطلاعاتی نیز از کاربران دریافت خواهید کرد ؟ ( مثلا آیا قرار است آنها فرمی را تکمیل نمایند؟ )
3) برای قالب کلی وب سایت و طرح ظاهر آن یک تصمیم گیری کلی نمایید. لازم نیست حتما طرح گرافیکی وب سایت را مشخص کنید یا حتی رنگ بندی های آن را تعیین نمایید. این کارها را به طراح صفحات بسپارید و فقط تصمیم گیری کنید که قرار است چه اطلاعاتی در چه صفحه هایی به کاربران نمایش داده شود.
4) در مورد میزان هزینه ای که قرار است پرداخت نمایید تصمیم بگیرید.
5) چند نام مختلف را برای وب سایت خود به عنوان دامین کاندیدا نمایید. نام ها می توانند کلمات معنی داری باشند یا حروف اختصاری نام شرکت یا سازمان شما باشند. اما به هر حال از نام های طولانی یا نام هایی که می توان آنها را به شکل های مختلفی تایپ کرد استفاده نکنید.
مثلا چنانچه نام وب سایت خود را (کوبه) انتخاب کنید و به دوست خود بگویید کوبه دات کام! ممکن است نام وب سایت شما به هر یک از شکل های koobe.com یا kube.com یا koobeh.com و یا koubeh.com یا شکل های دیگر نوشته شود و در چنین مواردی مجبور خواهید بود حتما حروف آن Spell کنید.
6) با یک طراح وب تماس بگیرید و نیازمندی های خود را مطرح کنید.
7) ضمناً از او بخواهید دامین و هاست مورد نظر را برای شما رزرو نماید.
8) سایر کارهای را به طراح یا تیم مربوطه بسپارید و منتظر بمانید تا برای تایید اولیه طرح با شما تماس بگیرد.

در طی این مراحل مخصوصا آنالیز اطلاعات اولیه و ورودی و خروجی های سایت هرچقدر دقت بیشتری داشته باشید، بهتر می توانید آنچه را در ذهن دارید و انتظار دارید وب سایت شما به آن نزدیک باشد برای طراح وب تشریح کنید و در این صورت می توانید انتظار آن را داشته باشید که طرح ایجاد شده تا حد امکان به آنچه شما می خواهید نزدیک خواهد بود.

**خواندن** 5315 **دفعه**

اطلاعات تماس

 آدرس:  تهران، میدان صادقیه ، بلوار فردوس شرق ،خیابان رامین شمالی، نبش گلزار شرقی، ساختمان 24 ، طبقه2 واحد4
     
 مشاوره: چنانچه تمایل دارید کارشناسان وب گستران پارسیان با شما تماس بگیرند و از خدمات مشاوره ما استفاده نمایید، خواهشمند است فرم مشاوره را تکمیل بفرمایید.
     
تماس در ساعات اداری :                      47629596 -021
تماس و مشاوره در خارج از ساعات اداری :                      09372759596
     
 ایمیل:  info@wgp.ir

**اشکال یابی جوملا**

**جلسه**

**اطلاعات مشخصات**

**حافظه استفاده شده**

**پرس و جو پایگاه داده**